OKI "Feniks" Kikinda - Vesti

3. međunarodni turnir "KUP Kikinde 2012."
1. septembar 2012. godine, hala SC "Jezero"

Po treći put, u Kikindi je održan turnir šest ekipa sedeće odbojke koje dolaze iz četiri države regiona. Ponosno ističemo da je ovo do sada najjači turnir u sedećoj odbojci održan u Srbiji.

Ovako smo pozvali našu cenjenu publiku.

Pogledajte i posebnu stranicu sa obimnom kolekcijom fotografija sa turnira...

Nakon intoniranja himne Republike Srbije, srdačnu dobrodošlicu svim prisutnim je poželeo dobitnik nacionalnog priznanja za uspehe u sedećoj odbojci, jedan od osnivača našeg kluba, gospodin Milan Živić. On je svim gostima poželeo prijatan boravak u Kikindi, takmičarima dobre i fer utakmice, ali pre svega dobro druženje. Poželeo je Srbiji i Feniksu da zajedno stignu do zacrtanog dalekog cilja, a to je Paraolimpijada 2016, jer kako je Paraolimpijada u Londonu upravo počela, naša "Operacija London" nije uspela.

Naš specijalni gost, direktor OK "Vojvodina NS Seme", gospodin Vasa Mijić rekao je da je srećan što može da promoviše ovaj sport, istakao je važnost ovakve manifestacije i poželeo svima puno sreće u takmičenju.

Građani Kikinde i prisutni gosti su imali priliku i zadovoljstvo da vide takmičenje šest odličnih ekipa. Ni jedna od njih se do sada nije takmičila u Kikindi. Možda zvuči neskromno, ali po imenima ekipa, ovo je do sada najkvalitetniji turnir ovog paraolimpijskog sporta u Srbiji. Uložili smo veliki napor da to zaista bude tako, a koliko smo u tome uspeli mogu da sude oni koji su bili prisutni. Vama, našim dragim čitaocima, putem teksta i slika prenosimo deo te sportske i drugarske atmosfere, a vi donesite sopstvenu ocenu.

Napravićemo ovde kratki osvrt: Kikinda Kup je prvi put organizovan 2009. godine, a zatim i 2010, kao turnir četiri ekipe. Godine 2011. ovaj turnir je, na žalost, izostao. Do sada su učestvovale ekipe iz Banja Luke, Brčkog, Beograda i Segedina.

Ovog puta smo pozvali timove koji imaju šta da pokažu -- eminentne ekipe iz susednih država. I zašto da ne kažemo i to, sve su to ekipe koje imaju mnogo više uspeha u svojoj istoriji od nas. Istovremeno uzvraćamo pruženo gostoprimstvo ovih ekipa.

1. Reprezentacija SRBIJE je na Prvenstvu Evrope u Roterdamu 2011. osvojila 7. mesto, a par godina ranije 5. mesto. Imali smo tu čast da ovim turnirom omogućimo reprezentaciji da prvi put zvanično nastupi na teritoriji sopstvene države!

2. IOK "ZAVIDOVIĆI", iz Zavidovića, Federacija BiH, u prethodnoj sezoni je bila četvrtoplasirani klub Premijer lige BiH, najjače lige Evrope, iz države čija je reprezentacija "pretplaćena" na zlatna evropska odličja.

3. OKI "ISKRA" iz Bugojna, Federacija BiH, od ove sezone je novi član Premijer lige BiH.

4. OKI "MARSONIJA" iz Slavonskog Broda, Hrvatska, već sedamgodina u nizu je član Prve lige Republike Hrvatske, jednom čak vicešampion, a u prethodnoj sezoni su zauzeli četvrto mesto među 14 najboljih timova.

5. "SPRINT" SC iz Sombathelja, Mađarska, dugogodišnji je učesnik evropske lige ECVD i naš poznati žestoki rival za treće mesto u ligi Mađarske.

6. OKI "FENIKS", naša malenkost, ekipa organizatora i domaćina. Aktuelni prvak Srbije i Vojvodine. Vest o našoj tituli šampiona Srbije za prethodnu sezonu je najzad ozvaničena, ali tome ćemo više reći nekom drugom prilikom.

Kako bismo svi naučili još po nešto i da bi suđenje bilo što korektnije, pozvali smo u pomoć sudiju iz Mađarske, koji ima preko 20 godina iskustva u suđenju sedeće odbojke. To je naš prijatelj, gospodindin József Benkő, koji je u potpunosti opravdao naše poverenje. Osim njega, sudile su i sudije iz UOSO Kikinda, koji su uz nas do sada stekli poneka iskustva u suđenju sedeće odbojke.

Da bi realizacija ovog turnira uopšte bila moguća, pomogli su nam mnogi ljudi dobre volje. OKI "Feniks" se najlepše zahvaljuje na pruženoj pomoći sledećim institucijama:

Ministarstvo omladine i sporta, Pokrajinski Sekretarijat za omladinu i sport, Opština Kikinda, Sportski Savez Invalida Srbije, Sportsko Društvo Invalida Kikinde, Kulturni centar Kikinda, Turistička organizacija opštine Kikinda, UOSO Kikinda, OŠ "Vuk Karadžić", SC "Jezero", galerija "Terra", sindikat Nezavisnost "MSK" a.d., zatim firme "Grindeks", Komercijalna banka, pekara "MD", "ProMedia", vulkanizerska radnja "Fodor", "Kozara" a.d, "Falk" d.o.o., "Atlantik grupa", "Panex BR International", caffe "Champion", "AMSS" - PJ u Kikindi, Servis čistoće "Taski", GP "Brkljač", sapundžijska radnja "Zeljković", "Jolić company", PK "Fiesta", Edvard Igaz, Snežana Rašić-Zorić, Dragan Grbić, Borko i Nemanja Vučković, Dr Dragana Radin i najzad, naši dragi prijatelji -- volonteri.

Zahvalnice za pomoć i podršku u promociji ovog turnira je gospodinu Mijiću je predao predsednik Dragoslav Đuričin. Zahvaljujući saradnji dva kluba, ovu vest možete pogledati i na sajtu OK Voša. Prigodne poklone domaćina je kapitenima ekipa gostiju uručio naš trener, Branislav Dragin.

Članica Izvršnog Veća Opštine Kikinda zadužena za omladinu i sport, gospođica Dragana Dukić, izrazila je svoje oduševljenje organizacijom turnira i poželela sreću takmičarima. Istakla je posebnu radost zbog suštine ovog događaja, a to je povezivanje ljudi sa ovih prostora i učešće u procesu obnavljanja tih prekinutih veza među ljudima. Nakon toga je svečano proglasila 3. Međunarodni turnir u sedećoj odbojci "KUP KIKINDE 2012." otvorenim, a posebnu zahvalnicu Opštini Kikinda za pomoć u organizaciji ovog nesvakidašnjeg događaja joj je predao predsednik Đuričin.

Prigodnim plesom su sve prisutne zabavili, ali i oduševili, članovi plesnog kluba Fiesta.

Pregled rezultata i komentari

Grupa A

OKI "Feniks" - IOK "Zavidovići"   0:2 (16:25; 13:25)

Izgledalo je da je borba Davida i Golijata počela vrlo ravnopravno u oba seta. Mi smo u toj priči, naravno, "onaj mali sa praćkom". Taman kad smo se ponadali da je set naš, izrodila se serija dobrih poteza protivnika u kombinaciji sa našim nesmotrenostima. No, ništa novo. Čuda se ne događaju svakog dana, pa je rezultat ostao očekivan.

OKI "Feniks" - "Sprint" SE        0:2 (22:25; 15:25)

U derbiju naše grupe smo se nadali reprizi utakmice iz ovogodišnjeg mađarskog kupa. Imali smo ozbiljne prednosti i velike šanse za pobedu. Verovatno je i da su kvaliteti ekipa na terenu išli u našu korist, ali to nismo uspeli da iskoristimo. Bila je to dobra i borbena utakmica, a gosti su ovog puta uspeli da iskoriste prednost svog iskustva u ključnim momentima.

"Sprint" SE - IOK "Zavidovići"    2:0 (20:25;  6:25)

Mađari su pružili blag otpor, a onda su se brzo predali u drugom setu. Možda je to bila jedina utakmica turnira koja nije vredela pažnje. Zavidovići su i ovu utakmicu rutinski završili u svoju korist.

Plasman u grupi A

1. IOK "Zavidovići"    4 4:0   100:55
2. "Sprint" SE         2 2:2    76:87
3. OKI "Feniks"        0 0:4    66:100

Grupa B

OKI "Marsonija" - KSO "Iskra"      1:2 (25:18; 20:25;  8:15)

Zagrejati se i odigrati prvu jutarnju utakmicu zna ne retko da bude problematično. Kada je izgledalo da Slavonci drže utakmicu pod kontrolom, Bugojanci su se probudili i počeli da igraju kako najbolje znaju, da sustižu i prestižu. U finišu ih je nosila želja za pobedom i znali su kako da to iskoriste. Odlična utakmica sa puno neizvesnosti.

OKI "Marsonija" - Reprez. SRBIJE   2:1 (25:18; 18:25; 15:10)

Svesni da su propustili dobru priliku u prvoj utakmici, Hrvati su krenuli snažno i bez većih problema osvojili prvi set. Korigovanje taktike, bolji servis i veće angažovanje doneli su Srbiji pobedu u drugom setu. U trećem setu su reprezentativci Srbije napravili nekoliko neobjašnjivih grešaka, čime je protivniku data nedostižna prednost u odlučujućem setu.

Reprez. SRBIJE - KSO "Iskra"       2:1 (25:13; 22:25; 20:18)

Ova utakmica je, takođe, donela sjajnu odbojku. Prvi set je relativno lako pripao Srbiji, a u drugom se se Bugojanci ponovo setili da znaju da igraju. Uz veliko zalaganje svih igrača na terenu i navijačku podršku sa klupe, došli su do pobede u drugom setu. Došli su do dve meč lopte, ali nisu uspeli da ih iskoriste. Jedna od njih bi im obezbedila prvo mesto u grupi, ali... Ako tražimo najneizvesniju utakmicu turnira - bez sumnje je to baš ova. Više sreće i hrabrosti je na kraju imala reprezentacija Srbije.

Plasman u grupi B

1. Reprez. SRBIJE        2 3:3   120:114
2. OKI "Marsonija"       2 3:3   111:111
3. KSO "Iskra"           2 3:3   114:120

Nakon pobede Srbije nad timom iz Bugojna, usledila je egzaktna matematika i čudesno surov rasplet u ovoj grupi. Ovo posebno važi za Iskru, koja je na osnovu poen količnika, umesto finala, upala u borbu tek za utešno 5. mesto. Sve ekipe grupe B su imale po jedan poraz i pobedu sa set količnikom 3:3. Dakle, samo nekoliko poena u međusobnom susretu su doneli tu prevagu.

Utakmice za plasman:

Za 5. mesto

OKI "Feniks" : KSO "Iskra"     2:1 (25:20; 8:25; 15:13)

Indisponirana Iskra već po pravilu gubi prvi set, ali furiozno dobija drugi. Videvši da kola idu nizbrdo, Murinjo je polovinom drugog seta odmorio nekoliko igrača postave za odlučujući set. Ovaj manevar je urodio plodom i nakon tesne borbe do samog kraja, Feniks je izašao kao pobednik. Ova pobeda nije realan odnos snaga dva tima, ali je prilika da se pobedi bolji iskorišćena, što je dobar zalog za budućnost.

Za 3. mesto

OKI "Marsonija" : "Sprint" SE  2:0 (25:18; 26:24)

Marsonija je superiornom igrom došla do pobede u prvom setu. Opuštanje ih je zamalo koštalo seta, jer su Mađari čak i u ovom sastavu vrlo nezgodna ekipa. To su i dokazali na ovom turniru. Prema naknadnom dogovoru ekipa i organizatora, i ova utakmica je igrana na dva dobijena seta.

Za 1. mesto

IOK "Zavidovići" : Reprez. SRBIJE        2:3 (18:25; 22:25; 25:10; 25:14; 9:15)

Žestoka borba tokom cele utakmice. Kada se već činilo da su Zavidovići poraženi, našli su novu snagu i situacija se okrenula za čas. Reprezentacija Srbije je u trećem i četvrtom setu izgledala nemoćno protiv naleta Zavidovića kojima je sve polazilo za rukom. U petom setu se situacija opet okrenula. Zavidovići su izgubili koncentraciju, pa je nekoliko grešaka odlučilo pobednika.